Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Softhion olarak, yazacağımız blog serisinin ilk yazısının bizim projelerimizinde bir parçası olan artırılmış gerçeklik (AR) ile ilgili olmasını istedik. Peki, tam olarak nedir artırılmış gerçeklik?

 En basit haliyle içerisinde yaşadığımız dünyanın ve üzerindeki bütün sistemlerin bilgisayar tarafından modellenerek daha canlı daha fiziksel hale getirilmesi durumudur. Diğer bir deyişle ise, akıllı cihazlarda kullanılmak üzere yaratılmış programların yani sanal nesnelerin gerçekliğe dökülmüş halidir. Gerçek dünyadan tamamen sıyrılmadan, teknoloji ile etkileşim sağlanmasını hedefler. Bu teknoloji artık günlük hayatımızın her evresinde kullanacağımız şekle evrilmiş durumda. Hayatımızı kolaylaştırması için mimariden tutun da eğitim sanata ve sağlığa pek çok endüstride yer bulmaktadır. 

 Artırılmış Gerçeklik özelliğini Apple'ın ofisinde görebileceğiniz bir test alanı

Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Arasındaki Farklar

Artırılmış Gerçeklik teknolojisi yerine Sanal Gerçeklik teknolojisini kullanan bir adam

Artırılmış gerçeklik çoğu zaman sanal gerçeklik ile karıştırılsa da aslında birbirinden çok farklıdır. Sanal gerçeklikte kullanıcı perspektifi tamamen sanal ortam ile donatılmıştır, artırılmış gerçeklikte ise bu perspektif gereken teknoloji yardımıyla daha da genişletilip ortamdan sıyrılmadan interaktifleşir. Sanal gerçeklikte ortam simüle edilmiş bir ortamdır, yeniden oluşturulmuştur ama artırılmış gerçeklikte yaratılan senaryo gerçeğin yerini almaz. Artırılmış gerçeklikte gerçek dünyayla teması kopartmazken, sanal gerçeklikte o sanal dünyanın içerisinde bulursunuz kendinizi. Artırılmış gerçeklik için yapılan uygulamalar mobil uygulamalar gibi kullanımı kolaydır, sanal gerçeklik uygulamaları içinse bir gözlük donanım olarak gerekmektedir. 

Gerçekten Sanala: Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış Gerçekliğe Dair bir konsept çalışması

Geriye dönüp artırılmış gerçekliğin tarihsel kısmına bir göz atacak olursak: artırılmış gerçeklik son yıllarda keşfedilmiş bir teknolojik özellik değil. İlk çıktığı nokta da Amerika’da ordu tarafından (U.S. Air Force) kullanılıyorken, artık akıllı cihazların ve uygulamaların arttığı böyle bir dönemde çeşitli sektörlere de hızlıca adapte oldu. 1992’de ilk defa “Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality)” terimini ortaya koyan Thomas Caudell ve David Mizell 1990’ların başında Boeing firması için geliştirmeye başladıkları başa takılan dijital görüntüleyici aracılığıyla işçilerin ve teknisyenlerin uçaklardaki kablo bağlantılarının doğru yapılmasına yönelik kılavuz olmuşlardır. Uçakların üretim, tamir ve mühendislik süreçlerinde kullanılan bu görüntüleyici, firmaya yeni alınan işçilerin eğitiminde de kullanılmıştır. Görüntüleyiciyi kullanan kişi, sürekli değişen ve yönlendirici bilgiler içeren dinamik bir ekranla karşılaşmaktadır. Ticari kısmın da eğlence ve oyunla alakalı işler varken günümüzde eğitimden tıpa pek çok endüstride hakim olan bir teknolojidir. Kullanıcıların çevresindeki olaylar hakkındaki bilgiler etkileşim dijital olarak manipüle edilmektedir. Böylece tek başına yeterince güçlü iken farklı teknolojilerle birleştirilerek daha güçlü bir bilgi ve veri kaynağı da olabilir. Üç boyutlu görüntülemeye olanak verdiği için emlak, dekor, alışveriş , eğitim ve daha pek çok alanda geliştirilmiş mobil uygulamaları markette görüyoruz. Sizler için bir kaç tanesinden kısaca bahsetmek isterim:

LEO AR

Leo AR, insanların gerçek dünyada gerçekçi animasyonlu ve 3D nesnelerle gelişmiş artırılmış gerçekliği deneyimlemelerini sağlayan AR uygulamasıdır. Telefon kamerası, herkesin Leo aracılığıyla dünyalarını genişletmesine izin veren bir portal ve araç haline gelir. İnsanlar çevredeki herhangi bir ortamı en çılgın rüyalarına göre özelleştirebilirler, kendilerini yeni bir karma gerçeklik alanında ifade etmenin yanı sıra aile, arkadaşlar ve diğerleriyle paylaşırlar.

LEO AR uygulaması Artırılmış Gerçeklik ile objeleri ekranınıza koyuyor.

IKEA PLACE 

IKEA’nın kocaman dünyası artık cebinize sığacak kadar küçük. İlham, fikirler ve ürünlerle dolu IKEA bu uygulama sayesinde evinizde mağazada gördüğünüz ürünlerin nasıl duracağı hakkında bir fikir veriyor. Uygulamadan almak istediğiniz ürünü seçerek sanal olarak ortama yerleştirmeyi deneyebilir, böylece mobilyaların nasıl duracağına da karar verebilirsiniz. Basit fakat çok kullanışlı olan bu uygulama eşyaların gerçekte ne kadar yer kaplayacağı hakkında da size gerçek ölçekli olması açısından büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca telefonu IKEA ürününe yönelterek ürün hakkında da rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

İkea'nın mobil uygulaması Artırılmış Gerçeklik teknolojisini nasıl kullandığını gösteriyor.

Sizde bu mobil uygulamaları denedikten sonra deneyimlerinizi bizimle paylaşabilir, yeni AR uygulamalarından bizi haberdar edebilirsiniz. Bundan sonraki yazılarımızda yeni uygulamaların incelenmesine yer vereceğimizi belirtmek isterim. 

Bu yazıyı beğendiniz mi? Beğendiyseniz aşağıda yorum yapabilir, buradan sunduğumuz çözümleri inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir